
- Model: Accessories
- Warranty: 12 Months By Games World
- Cashback: 86 EGP
- UPC: ACC118957
- Connection type: Wired, utilizing a highly flexible and low-drag Razer Speedflex Cable.
- Sensor Type: Optical (Razer™ Focus Pro 30K Optical Sensor), offering flawless tracking on glass.
- DPI: Max sensitivity of 30,000 DPI, adjustable in fine increments via Razer Synapse software.
- Number of Buttons: 6 programmable buttons.
- RGB Lighting: No, this model is designed for ultra-lightweight, performance-focused competitive play.
- Compatibility: Fully compatible with Windows and macOS.
- Color: Black
Installments
Minimum amount for installment is 500 L.E
| Months | Monthly installment | Overall Cost | |
| 12 | 401 EGP | 4,814 EGP | |
| 18 | 277 EGP | 4,985 EGP |
| Months | Monthly installment | Overall Cost | |
| 12 | 405 EGP | 4,861 EGP | |
| 18 | 285 EGP | 5,122 EGP | |
| 24 | 224 EGP | 5,366 EGP | |
| 36 | 162 EGP | 5,836 EGP |
| Months | Monthly installment | Overall Cost | |
| 6 | 713 EGP | 4,279 EGP | |
| 12 | 408 EGP | 4,899 EGP |
| Months | Monthly installment | Overall Cost | |
| 12 | 423 EGP | 5,071 EGP | |
| 18 | 299 EGP | 5,379 EGP | |
| 24 | 239 EGP | 5,734 EGP |
| Months | Monthly installment | Overall Cost | |
| 6 | 713 EGP | 4,279 EGP | |
| 12 | 364 EGP | 4,365 EGP | |
| 18 | 242 EGP | 4,365 EGP | |
| 24 | 182 EGP | 4,365 EGP | |
| 36 | 121 EGP | 4,365 EGP |
| Months | Monthly installment | Overall Cost | |
| 12 | 415 EGP | 4,985 EGP |
| Months | Monthly installment | Overall Cost | |
| 12 | 403 EGP | 4,835 EGP | |
| 18 | 278 EGP | 5,006 EGP | |
| 24 | 218 EGP | 5,242 EGP |
| Months | Monthly installment | Overall Cost | |
| 6 | 713 EGP | 4,279 EGP | |
| 9 | 530 EGP | 4,768 EGP | |
| 10 | 481 EGP | 4,813 EGP | |
| 12 | 412 EGP | 4,943 EGP | |
| 18 | 286 EGP | 5,146 EGP | |
| 36 | 160 EGP | 5,758 EGP |
| Months | Monthly installment | Overall Cost | |
| 12 | 415 EGP | 4,985 EGP | |
| 18 | 294 EGP | 5,284 EGP | |
| 24 | 234 EGP | 5,605 EGP |
| Months | Monthly installment | Overall Cost | |
| 6 | 713 EGP | 4,279 EGP | |
| 12 | 401 EGP | 4,813 EGP |
| Months | Monthly installment | Overall Cost | |
| 12 | 392 EGP | 4,707 EGP | |
| 24 | 203 EGP | 4,878 EGP |
- Stock: Out Of Stock
Note : For cib installment from 12 to 36 month interest calculated by bank
'Check in-store availability
×This game is available in 0 stores and can also be delivered to your home with cash-on-delivery option.
Store Madinty
Shop G ground Floor All Season Park Mall Madinty- Egypt
Ready for Pick Up On: Today
Store Working Hours:
Saturday to Wednesday: 10:00 AM – 10:00 PM
Thursday & Friday: 10:00 AM – 12:00 Midnight
غير متاح حالياً
Warehouse Fifth Settlement
21 Hay 4 District 3 Fifth Settlement New Cairo - Egypt
Ready for Pick Up On: Today
Store Working Hours: Saturday to Thursday 9:00AM - 5:00PM
غير متاح حالياً
Store Fifth Settlement
Shop LL-10 beside Mahmoud El Far Market -Arabella Mall Fifth Settlement New Cairo - Egypt
Ready for Pick Up On: Today
Store Working Hours:
Saturday to Wednesday: 10:00 AM – 11:00 PM
Thursday & Friday: 10:00 AM – 12:00 Midnight
غير متاح حالياً
Store Mall Of Arab
Shop G285 Near Gate 23 - Mall of Arabia 6 October City - Egypt
Ready for Pick Up On: Today
Store Working Hours:
Saturday to Wednesday: 10:00 AM – 11:00 PM
Thursday & Friday: 10:00 AM – 12:00 Midnight
غير متاح حالياً
More from this brand

Razer DeathAdder V3 Gaming Mouse – Wired Black | RZ01‑04640100‑R3M1
Engineered for precision, speed, and comfort, the Razer DeathAdder V3 is a wired gaming mouse designed for FPS, MOBA, RTS, and competitive gaming. With a high-accuracy optical sensor, Razer Gen-3 Optical Switches, and a lightweight ergonomic design, this mouse delivers fast and responsive control for both professional and casual gamers.
Key Features:
Ergonomic Right-Handed Design
Contoured for comfort with rubberized side grips, allowing extended gaming sessions without fatigue.
High-Precision Optical Sensor
Features the latest Razer optical sensor for ultra-precise tracking and smooth, responsive performance.
7 Programmable Buttons
Fully customizable via Razer Synapse 3 software, enabling macros, game commands, and shortcuts.
Razer Optical Mouse Switches Gen-3
Durable switches rated for 80 million+ clicks, offering fast actuation and long-lasting reliability.
Lightweight & Agile
Weighing only ~78 g, the mouse offers quick, precise movements ideal for competitive gaming.
Enhanced Grip & Control
Rubberized side grips provide secure handling and superior control during intense gaming moments.
Classic Wired Design
A sleek black finish ensures a performance-focused aesthetic, free of distractions.
Specifications:
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Razer |
| Model | DeathAdder V3 Wired |
| Part Number | RZ01‑04640100‑R3M1 |
| Color | Black |
| Connectivity | Wired USB |
| Sensor Type | Razer Optical Sensor |
| Buttons | 7 Programmable |
| Switch Type | Razer Optical Mouse Switches Gen-3 |
| Side Grips | Rubberized |
| Weight | ~78 g |
| Design | Ergonomic Right-Handed |
| Compatibility | Windows / PC |
| Usage | FPS, MOBA, RTS, Competitive Gaming |
Perfect For?
Gamers seeking precise and reliable wired performance
Competitive FPS, MOBA, and RTS gameplay
Long gaming sessions with ergonomic comfort
Players who want customizable buttons for macros and commands
Gamers preferring a classic black wired design
Razer Deathadder V3 Gaming Mouse Wired
About this item
- 59G ULTRA-LIGHTWEIGHT DESIGN — Enjoy a level of speed and control favored by the world’s top players with one of the lightest ergonomic esports mice ever created
- FOCUS PRO 30K OPTICAL SENSOR — Flawless tracking performance on a wider variety of surfaces including glass—supported by intelligent functions for enhanced aim and control
- OPTICAL MOUSE SWITCHES GEN-3 — From an improved 90-million click lifecycle with zero double-clicking issues, to a blistering 0.2ms actuation with no debounce delay, the mouse has the reliability and speed built for esports
- 8K HZ HYPERPOLLING TECHNOLOGY — The mouse can communicate its position and clicks to your PC at up to 8000 times a second for near-zero input latency
- ERGONOMIC FORM — Developed in partnership with top esports pros, the iconic shape of the Razer DeathAdder has been further improved to continue its legacy of award-winning handling and comfort.RAZER SPEEDFLEX CABLE — Woven for greater flexibility and designed to produce minimal drag allows quicker, smoother swipes for tighter mouse control
TECH SPECS
| FORM FACTOR | Right-handed |
|---|---|
| CONNECTIVITY | Wired - Razer™ Speedflex Cable |
| BATTERY LIFE | None |
| RGB LIGHTING | None |
| SENSOR | Focus Pro 30K Optical Sensor |
|---|---|
| MAX SENSITIVITY (DPI) | 30000 |
| MAX SPEED (IPS) | 750 |
| MAX ACCELERATION (G) | 70 |
| PROGRAMMABLE BUTTONS | 6 |
| SWITCH TYPE | Optical Mouse Switches Gen-3 |
| SWITCH LIFECYCLE | 90-million Clicks |
| ON-BOARD MEMORY PROFILES | 5 |
| MOUSE FEET | 100% PTFE |
| CABLE | Razer™ Speedflex Cable |
| TILT SCROLL WHEEL | None |
| APPROXIMATE SIZE |
|
| APPROXIMATE WEIGHT | 59 g |
| DOCK COMPATIBILITY | None |
| BOX CONTENTS |
|
| Mouse | |
| Color | Black |
| Compatibility | Windows / macOS |
| Connection Type | Wired USB |
| DPI | up to (30000 DPI) |
| No. of Buttons | 6 |
| RGB Lighting | No |
| Sensor Type | Optical |
| Warranty | 1 year |






















































































































































































