Tuned by HyperX and tested by gamers to ensure that players would get amazing in-game audio. The Digital Signal Processing sound card amplifies audio for a more immersive PC gaming experience.

Installments
Minimum amount for installment is 500 L.E
| Months | Monthly installment | Overall Cost | |
| 12 | 302 EGP | 3,626 EGP | |
| 18 | 209 EGP | 3,754 EGP | |
| 24 | 164 EGP | 3,931 EGP |
| Months | Monthly installment | Overall Cost | |
| 6 | 535 EGP | 3,209 EGP | |
| 9 | 397 EGP | 3,576 EGP | |
| 10 | 361 EGP | 3,609 EGP | |
| 12 | 309 EGP | 3,707 EGP | |
| 18 | 214 EGP | 3,859 EGP | |
| 36 | 120 EGP | 4,318 EGP |
- Stock: Out Of Stock
Note : For cib installment from 12 to 36 month interest calculated by bank
'Check in-store availability
×This game is available in 0 stores and can also be delivered to your home with cash-on-delivery option.
Store Madinty
Shop G ground Floor All Season Park Mall Madinty- Egypt
Ready for Pick Up On: Today
Store Working Hours:
Saturday to Wednesday: 10:00 AM – 10:00 PM
Thursday & Friday: 10:00 AM – 12:00 Midnight
غير متاح حالياً
Warehouse Fifth Settlement
21 Hay 4 District 3 Fifth Settlement New Cairo - Egypt
Ready for Pick Up On: Today
Store Working Hours: Saturday to Thursday 9:00AM - 5:00PM
غير متاح حالياً
Store Fifth Settlement
Shop LL-10 beside Mahmoud El Far Market -Arabella Mall Fifth Settlement New Cairo - Egypt
Ready for Pick Up On: Today
Store Working Hours:
Saturday to Wednesday: 10:00 AM – 11:00 PM
Thursday & Friday: 10:00 AM – 12:00 Midnight
غير متاح حالياً
Store Mall Of Arab
Shop G285 Near Gate 23 - Mall of Arabia 6 October City - Egypt
Ready for Pick Up On: Today
Store Working Hours:
Saturday to Wednesday: 10:00 AM – 11:00 PM
Thursday & Friday: 10:00 AM – 12:00 Midnight
غير متاح حالياً
More from this brand

HyperX Cloud Alpha S Gaming Headset
The HyperX Cloud Alpha™ S builds upon the groundbreaking Cloud Alpha and features custom-tuned HyperX virtual 7.1 surround sound1. With the included audio control mixer, you can activate the surround sound and adjust the game audio and chat balance without having to go into any menus. Bass adjustment sliders have been added to the ear cups so you can personalize your audio. The Cloud Alpha S still features the dual-chamber driver system which reduces distortion and provides clearer sound, as well as signature HyperX comfort afforded by the memory foam ear cushions, which have been upgraded with extra breathable leatherette.
Key Features
Custom-tuned HyperX 7.1. surround sound
Bass adjustment sliders to personalize your sound
Select from 3 levels of bass with these convenient sliders on the ear cups. Fully open them for maximum bass or close them to reduce the bass levels.

Select from 3 levels of bass with these convenient sliders on the ear cups. Fully open them for maximum bass or close them to reduce the bass levels.
HyperX Dual Chamber Drivers
Separation of bass frequencies from the mids and highs allows them to be tuned separately to provide more distinction between sounds and minimizes distortion.

Separation of bass frequencies from the mids and highs allows them to be tuned separately to provide more distinction between sounds and minimizes distortion.
Game and chat audio balance
Conveniently adjust the mix of game and chat audio levels so you prioritize what you want to hear without having to dig into the in-game or system menus.
Conveniently adjust the mix of game and chat audio levels so you prioritize what you want to hear without having to dig into the in-game or system menus.
Specifications
USB Audio Control Mixer
Weight 57g Cable length 2m
| Weight | 57g |
| Cable length | 2m |
Headphone
Driver Custom dynamic, 50mm with neodymium magnets Type Circumaural, Closed back Frequency response 13Hz – 27kHz Impedance 65 Ω Sound pressure level 99dBSPL/mW at 1kHz T.H.D. ≤ 1% Weight 310g Weight with mic 321g Cable length 1m Connection type 3.5mm plug (4 poles)
| Driver | Custom dynamic, 50mm with neodymium magnets |
| Type | Circumaural, Closed back |
| Frequency response | 13Hz – 27kHz |
| Impedance | 65 Ω |
| Sound pressure level | 99dBSPL/mW at 1kHz |
| T.H.D. | ≤ 1% |
| Weight | 310g |
| Weight with mic | 321g |
| Cable length | 1m |
| Connection type | 3.5mm plug (4 poles) |
Microphone
Element Electret condenser microphone Polar pattern Bi-directional, Noise-cancelling Frequency response 50Hz – 18kHz Sensitivity -38dBV (0dB=1V/Pa at 1kHz)
| Element | Electret condenser microphone |
| Polar pattern | Bi-directional, Noise-cancelling |
| Frequency response | 50Hz – 18kHz |
| Sensitivity | -38dBV (0dB=1V/Pa at 1kHz) |

































































































![GameSir X2 Pro Mobile Gaming Controller for Android Support Xbox Cloud Gaming, Stadia, Luna, Android Controller with Mappable Back Buttons, Detachable ABXY Buttons [1 Month Xbox Game Pass Ultimate] White (Open Sealed) GameSir X2 Pro Mobile Gaming Controller for Android Support Xbox Cloud Gaming, Stadia, Luna, Android Controller with Mappable Back Buttons, Detachable ABXY Buttons [1 Month Xbox Game Pass Ultimate] White (Open Sealed)](image/cache/wp/gp/Product_1/10781-250x250.webp)

































